O filmie

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce na przełomie 1943/1944 roku w podwarszawskim Legionowie.

Oficerowie niemieccy Spiller (Marek Włodarczyk), Rode (Łukasz Matecki) oraz Klingemann (Jarosław Domin) postanawiają zająć na swoją kwaterę dom zamieszkiwany przez czteroosobową rodzinę Pełków: Otylię (Dorota Kuduk), Czesława (Jakub Kotyński) oraz dwójkę małych dziewczynek Terenię (Zuzanna Nowocień) i Janię (Martyna Fabijańska).

Od tej pory życie całej rodziny zawisa na włosku.

Separator

Matka

krótkometrażowy / fabularny

dramat

niemiecki, polski

czarno-biały

wrzesień 2015

Warszawa-Praga Północ, Otwock

Obsada

Dorota Kuduk
Otylia

Dorota Kuduk

Absolwentka wydziału aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 5 lat współpracuje z Teatrem Stu w Krakowie gdzie zadebiutowała rolą Ofelii w Hamlecie Szekspira w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Inne role teatralne z jej udziałem to m. in. Maryna/Panna Młoda w Weselu (Wyzwolenie, Akeopolis) S. Wyspiańskiego, Klara w Zemście A. Fredry, Dasza w Biesach F. Dostojewskiego, czy Siostra Anna w Wariacie i zakonnicy S. I. Witkiewicza. Na dużym ekranie zadebiutowała rolą Kaśki Skiby w nagrodzonej Oscarem Idzie w reż. Pawła Pawlikowskiego. Ostatnio możemy ją oglądać w roli Hanki w prezentowanym na międzynarodowym festiwalu filmowym w Wenecji obrazie Klezmer w reż. Piotra Chrzana. Inne jej role to m. in. Inka w filmie I była miłość w getcie w reżyserii Jolanty Dylewskiej i Andrzeja Wajdy (według scenariusza Jolanty Dylewskiej i Agnieszki Holland) oraz Wanda we francusko-belgijsko-polskiej produkcji Innocent w reżyserii Anne Fontaine (film w produkcji).

Jakub Kotyński
Czesław

Jakub Kotyński

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a następnie Narodowe Konserwatorium Teatralne w Paryżu, będąc stypendystą Rządu Francuskiego. Zadebiutował na scenie Teatru Starego w Krakowie rolą Łabądka w spektaklu Komponenty w reż. Michała Borczucha. Występował na scenie Teatru Starego, Teatru Stu, Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatru Powszechnego w Łodzi, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru Studio, Teatru IMKA i Instytutu Teatralnego w Warszawie. Za rolę Mag Wajpera w spektaklu Supernova. Rekonstrukcja w reż. Marcina Wierzchowskiego otrzymał nagrodę za rolę męską na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy w 2009 roku. W 2004 roku otrzymał wyróżnienie za rolę Carmen w spektaklu Nierządy w reż. Agaty Dudy-Gracz na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu. Był stypendystą Dyrektora Instytutu Francuskiego w Krakowie, Towarzystwa Przyjaciół Krakowa w Chicago, małopolskiej Fundacji SAPERE AUSO. Zagrał w filmach Wenecja Jana Jakuba Kolskiego, Serce na dłoni Krzysztofa Zanussiego, Sztuczki Andrzeja Jakimowskiego, Sierpniowe niebo Ireneusza Dobrowolskiego oraz Marie Curie w reż. Marie Noel.

Łukasz Matecki
Rode

Łukasz Matecki

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (filia we Wrocławiu). Aktor teatrów: Scena Współczesna oraz Kamienica w Warszawie. Na dużym ekranie debiutował w 1999 roku, rolą  Małego w filmie Torowisko w reż. Urszuli Urbaniak. Wystąpił w wielu serialach telewizyjnych, m. in. Ojciec Mateusz (jako prof. Andrzej Szczawnicki), Komisarz Alex (jako Jakub Kwieciński) oraz w Na dobre i na złe (jako Wojciech Sarnecki). W 2015 roku zrealizował trzyodcinkowy serial Zbrodnia II w reżyserii Sławomira Fabickiego dla telewizji AXN, w którym odegrał postać Roberta Olszeckiego. Ostatnio  współpracuje z produkcją serialu Na Wspólnej, gdzie wciela się w postać mecenasa Piotra Kornackiego.

Marek Włodarczyk
Spiller

Marek Włodarczyk

Absolwent wydziału aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Początkowo grywał w teatrach w Katowicach i Łodzi. W 1981 roku wyjechał do Niemiec, gdzie zatrzymał go stan wojenny wprowadzony w Polsce. Przez 23 lata spędzone w Niemczech wystąpił w ponad 100 produkcjach filmowych. Występował na deskach niemieckich teatrów oraz pracował jako wykładowca w szkołach teatralnych w Berlinie i Salzburgu. Do Polski wrócił w 2004 roku, aby wcielić się w rolę komisarza Adama Zawady w serialu Kryminalni. Sukces odniesiony przez serial spowodował, iż powrócił na stałe do Polski. Ostatnio mogliśmy go widzieć w takich produkcjach jak m. in. Ostatni klaps, czy Komisarz Blond i oko sprawiedliwości.

Jarosław Domin
Klingemann

Jarosław Domin

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1978-82). Wychowanek Łomnickiego, Holoubka, Zapasiewicza, Hanin i Ślaskiej. Debiutował na deskach Teatru Komedia u Olgi Lipińskiej, w spektaklach Dożywocie, Happy end, czy Kabaretowa mysz. Występował również w warszawskich teatrach: Na Woli, Rozmaitości, Polonia, Bajka, Kamienica, Stara Prochownia. Obecnie możemy go obejrzeć w Capitolu (Goło i wesoło), w Tatrze Staromiejskim (Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji i Historia świata). Aktor filmowy, wystąpił w ponad 20 filmach i serialach, m.in.: Lato leśnych ludzi, Dzień czwarty, Godzina W, Rzeka kłamstwa, Pitbul, Tango z Aniołem, Linia życia. Od ponad 30 lat użycza głosu bohaterom kreskówek. Dubbingował takie postaci jak m.in. Inspektor Gadżet, Obi Wan Kenobi (Gwiezdne wojny), Pionokio (Shrek), Wiewiórka Hammy (Skok przez płot), Chudy Ed (Ed, Edd, Eddy), Smerf Laluś, Michelangelo (Wojownicze żółwie Ninja), czy Lolo (Pingwiny z Madagaskaru).

Zuzanna Nowocień

Martyna Fabijańska

Zespół

Piotrek Gołębiowski
Scenariusz i reżyseria

Piotrek Gołębiowski

W 2014 roku był uczestnikiem Studia Prób (reżyseria fabularna) w Wajda School (d. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). Film Matka jest jego debiutem reżyserskim. Obecnie pracuje nad developmentem swojego fabularnego debiutu pełnometrażowego – thrillera prawniczego pt. Adwokat. Adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (prawo) oraz Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych także na Uniwersytecie Warszawskim (nauki polityczne). Jest także absolwentem Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowanej przez University of Florida ? Frederick G. Levin College of Law wraz z UW oraz Podyplomowych Studiów Prawa Rynku Kapitałowego na Uniwersytecie Warszawskim.

Michał Gościk

Ola Grudzińska

Wojciech Anuszczyk

Marek Domański

Kamila Jodko

Adam Stanisławski / Łukasz Stanisławski

Paweł Wolff

Jacek Łukasiewicz

W Productions (Board Advisors sp. z o.o.)

Partnerzy

Patronat honorowy

Patronat medialny

Partnerzy

Producent

Zastrzeżenie prawne


Separator

Wszystkie materiały objęte są prawami autorskimi. © 2015 W Productions. W Productions jest marką należącą do Board Advisors sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 00-140 Warszawa, Al. Solidarności 117/207, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS 0000551457, o numerze NIP 5223026594 i numerze REGON 361246655.
Niniejsze materiały nie propagują w jakikolwiek sposób nazistowskiego, faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa i przedstawiają wyłącznie informacje o filmie fabularnym pt. Matka inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami.